Wydatki, które z powodzeniem wrzucisz w koszty firmowe

Bycie płatnikiem VAT-u ma tę swoją zaletę, że w przypadku kosztów firmowych faktycznie możemy uzyskać zwolnienie z płacenia podatku. Czasem jednak kończą się nam pomysły na koszty firmowe i nie do końca umiemy efektywnie korzystać z tego przywileju. Jak zarządzać firmą, aby mieć z tego jak największe korzyści i co wrzucać w koszty? Informacje o tym, czym są tak naprawdę koszty firmowe powinniśmy przyswoić sobie już na starcie prowadzenia działalności, gdyż niejako jest to wiedza podstawowa.

koszty

Biuro i jego wyposażenie to najprostszy z przykładów

A to stanowi oczywiście temat- rzekę, co też w takim biurze może się znaleźć. Oczywiście, pamiętajmy, aby nasza kreatywność nie poszybowała zbyt daleko, gdyż Urzędy Skarbowe mają swoje listy przykładowych wydatków, które przedsiębiorcy wrzucali w koszty firmowe, a które były kompletnie bezzasadne. W tym kontekście spore znaczenie ma chociażby rozmiar prowadzonej działalności- odliczanie stu krzeseł biurowych przy jednoosobowej działalności gospodarczej wygląda raczej na podejrzaną sprawę. Z tego względu niektórzy lubią korzystać z utartych schematów rozliczania kosztów, jakie wiążą się z działalnością w danej branży. W przypadku niektórych zawodów wyposażenie gabinetu zazwyczaj jest identyczne, a co za tym idzie faktycznie można sensownie zainspirować się takimi schematami bez silenia się na kreatywność oraz niepewność, co do tego, czy Urząd Skarbowy to zaakceptuje. Jednakże zawsze, jednym z najpopularniejszych odliczeń są te, które wiążą się z wyposażeniem przestrzeni biurowej- biurko, krzesło, lampa, internet, drukarka, fakt, a nawet ksero. Dodatkowo zakup laptopa, a także regularne rachunki telefoniczne oraz obsługę księgową- to również można wrzucić w koszty prowadzenia firmy.

Szkolenia i eventy- o tym też warto pamiętać

Jeśli faktycznie chcemy wziąć udział w jakimś szkoleniu- można je uwzględnić w swoich kosztach, jeśli wykażemy, że jest ono związane z prowadzoną przez nas działalnością. W końcu to właśnie szkolenia i kursy tak często są motorem napędzającym rozwój firmy. Nie każdy o tym wie, ale takim odliczeniom podlegają także przeróżne kursy językowe, które są niejako wspólne dla wszystkich branż i każdy może z nich korzystać. Dodatkowo, do kosztów możemy też wrzucić kierunkowe studia podyplomowe, ewentualne egzaminy, do których podejście jest płatne, a nawet literaturę oraz czasopisma, które w uzasadnieniu wskażemy jako te, które pomagają nam ciągle się doskonalić i podnosić swoje kwalifikacje. Jeśli korzystamy z jakiegoś płatnego oprogramowania- koszt jego zakupu również będziemy mogli sobie odliczyć.

Pamiętajmy, jak ważną kwestią jest dokumentowanie wszystkich kosztów. Powinniśmy zawsze mieć ze sobą dowód płatności w postaci faktury, rachunku, biletu na przejechane trasy w celach firmowych, a także zawierane umowy. Dokumenty te są oczywistą podstawą ubiegania się o jakiekolwiek zwolnienie z płacenia podatku.