W jaki sposób szybko wynająć mieszkanie? Porady krok po kroku

Na początku wiemy tylko tyle, że potrzebujemy jakiegoś lokum na już. Możemy jednak kompletnie nie mieć pojęcia, ani od czego zacząć, ani gdzie szukać. Dlatego też zaprezentowane porady dla najemcy mogą okazać się przydatne dla każdego, kto właśnie staje przed wyborem lokalu pod wynajem. Jak się bowiem okazuje, kiedy podejdziemy do tego tematu na spokojnie i rzetelnie weźmiemy się za poszukiwania- z pewnością znajdziemy miejsce, które będzie spełniało nasze oczekiwania.

Wynajem mieszkania krok po kroku

1. Pierwszym ważnym krokiem jest ustalenie, jakiego rodzaju lokal będzie nas interesował. Warto się zastanowić, czy ważna jest dla nas jego konkretna lokalizacja, która może mocno wpływać na cenę. Najlepiej na szybko wziąć kartkę papieru i wypisać sobie te elementy, które naszym zdaniem są dla nas najistotniejsze, a równolegle przemyśleć też z jakich rzeczy łatwo byłoby nam zrezygnować. Podczas takiego planowania najlepiej od razu ustalić sobie swój maksymalny budżet miesięczny, jaki będziemy mogli przeznaczyć na ten cel. Wynajem mieszkania będzie bowiem dla nas kosztem stałym. Mając już tak ugruntowaną wiedzę odnośnie własnych preferencji- możemy wyruszyć na poszukiwania.

2. Mamy możliwość zgłoszenia się do agencji nieruchomości, która będzie szukała nam lokalu w naszym imieniu. Pamiętajmy jednak o tym, że takie usługi obarczone są dodatkowymi kosztami. Możemy też wybrać się na poszukiwania samodzielnie, w pierwszej kolejności przeglądając oferty zamieszczone w internecie. Jeśli jakiś lokal nas zainteresuje- warto od razu umówić się na jego oględziny.

3. Podczas wizyty w mieszkaniu mamy szansę nie tylko przekonać się, jak na żywo prezentuje się lokal, ale powinniśmy też uważnie obserwować, czy nie posiada jakichś ukrytych wad i usterek. Po pierwsze jest to ważne dlatego, że nikt nie lubi płacić za mieszkanie, które jest wypełnione różnego rodzaju usterkami, których naprawę trzeba finansować z własnej kieszeni. Po drugie, jeśli od razu zwrócimy uwagę na takie usterki- być może uda się nam wynegocjować niższą opłatę miesięczną za mieszkanie.

4. Zawsze bardzo dokładnie czytajmy umowę, którą chcemy podpisać. Z pewnością będzie ona zawierała informację o kosztach, jakie wiążą się z najmem. Te mogą dotyczyć nie tylko czynszu, ale też zwracajmy uwagę na informacje o koniecznej wpłacie kaucji, która może być zwrotna lub bezzwrotna, a w przypadku, kiedy mieszkaniem zarządza biuro nieruchomości- zwróćmy uwagę na prowizję, jaką będzie ono pobierało zarówno od właściciela jak i od najemcy.

Sprawdź więcej porad dla najemcy!