Wizerunek firmy- jak o niego dbać i jak go polepszyć?

Dbanie o wizerunek firmy nabiera tym większego znaczenia, im przedsiębiorstwo jest bardziej popularne i znane. Wraz ze wzrostem ilości klientów, nagle wzrasta też ilość opinii o firmie w sieci. W końcu, na pewnym etapie prowadzenia działalności trzeba stwierdzić, że o wizerunek trzeba dbać w szczególny sposób, gdyż to, jak jest firma postrzegana w bezpośredni sposób wpływa na sprzedaż. Niektóre agencje specjalizują się w tematyce public relation m.in. agencja Brandbay: https://brandbay.pl/public-relations – do nich można się zgłosić chcąc w sposób efektywny monitorować media oraz wszystkie informacje, jakie pojawiają się w sieci na temat firmy. Public relation to także ciągłe generowanie nowych treści, które będą w odpowiedni sposób kształtować to, jak firma jest odbierana. W ramach kampanii organizowane są również różnego rodzaju wydarzenia, podczas których firma może się zaprezentować.

Rzetelna, godna zaufania, profesjonalna… Jak powinna być postrzegana firma?

To, na jakim wizerunku zależy nam najbardziej powinno być określone już od samego początku. Niektórym firmom przede wszystkim zależy na lojalności klientów- chcą więc przede wszystkim akcentować to, że firma jest rzetelna, słowna, solidna i że przede wszystkim dba o tych klientów, którzy są z nią najdłużej. Inną strategią promocji jest kształtowanie firmy jako przedsiębiorstwa nowoczesnego, nastawionego na innowacje, patenty i ciągłe ulepszanie oferty. A jeśli nowości, na pewno sprawdzą się tutaj wszelkie strategie angażowania uczelni, studentów oraz kół naukowych. Bowiem to młodzi ludzie najmocniej chłoną innowacje, a już niedługo staną się członkami tej grupy docelowej, na której firmie zależy najbardziej. Jak więc widać, projektując kampanie wizerunkową trzeba dobrze zdefiniować, „jacy chcemy być”, czyli w jaki sposób powinniśmy się określać przede wszystkim. Potem niezbędna jest już tylko konsekwencja.

Jakie zadania wykonuje się w ramach kampanii wizerunkowej?

Bardzo często chcemy znać konkrety, co do tego, jak taka kampania może wyglądać w praktyce. Doświadczone agencje reklamowe dysponują narzędziami analitycznymi, które pomagają w monitorowaniu sieci- dlatego też, jeśli gdzieś znajdzie się jakaś wzmianka na temat firmy- bardzo szybko się o niej dowiedzą i mogą się do niej odnieść. Kampanie wizerunkowe często oznaczają także w praktyce organizowanie różnych eventów lub też przygotowywania do uczestnictwa w wydarzeniach branżowych, takich jak konferencje, targi tematyczne, a nawet targi kariery dla ludzi młodych. Firma może bowiem działać na wielu polach, tym samym pokazując w świecie realnym swoje zaangażowanie. W końcu, kampania wizerunkowa to zamieszczanie różnego rodzaju treści sponsorowanych, które będą stawiały firmę w roli eksperta branżowego. Ważne, aby były to treści z pewną wartością dodaną, a więc takie, które naprawdę mogą się okazać dla odbiorców przydatne. Dobrym pomysłem jest też prowadzenie firmowego bloga, na którym będzie można podejmować dialog z odbiorcami, ale też gdzie będzie można publikować interesujące treści tematyczne, ciekawostki oraz informacje o tym, co dzieje się w firmie. Tym samym można zaangażować odbiorców w to, co aktualnie zajmuje firmę, zwłaszcza jeśli jest to naprawdę interesujące.